Скъпи читатели,
През месец май – най-духовният и най-активен месец за българската общност в Прага – празнувахме големият пролетен празник Гергьовден. Кулинарната надпревара на сдружение „Възраждане“ на 6 май ни разкри за трети пореден път чудесата на българската кухня.
От 9 до 12 май младите български цигулари Виктор Тренев, Доротея Кръстева и Филип Зайков пожънаха големи успехи на 54-тия международен Коцианов цигулков конкурс.
Трима български писатели – Стефан Кисьов, Калин Терзийски и Иво Тодоров – участваха в Международния панаир на книгата „Светът на книгата 2012“ в чешката столица. С богата литературна програма ни изненада Българският културен институт. Тя бе осъществена на български щанд на Панаира, привличащ посетителите с триметровия си фар от книги. За трета поредна година на щанда на Дома на националните общности в панаирното градче бе представено и списание „Българи“. В навечерието на 24 май сдружение „Възраждане“ организира среща с писателя Стефан Кисьов, на която звучеше живото слово на известния български писател в Дома на националните общности.
Българското училище в Прага организира през май честване на драматурга Никола Русев и изпрати абитуриентите от випуск 2012. БКИ проведе в Острава вечер на българската култура с джаз концерт, мобилна изложба и прожекция на филма „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“.
БТА и Асоциацията на българските медии по света организираха от 16 до 20 май Осмата световна среща на българските медии в Букурещ, на която списание „Българи“ беше представено от Красимира Мархолева.
Традиционният православен събор, организиран от община Микулчице и Българското културно-просветно сдружение в Бърно, се проведе на 26 май. Сред официалните гости беше и вицепрезидентът Маргарита Попова. Тази година освен танцовият състав на Българското училище и „Китка“ в програмата бе включен и танцов състав „Пирин“ от Бърно.
На 25 май Българското посолство в Прага организира среща с вицепрезидента Маргарита Попова. На срещата се обсъждаха основно въпросите, свързани с изработване на стратегия за българите в чужбина и организиране на среща в Брюксел, на която представители на българската общност зад граница да могат да поставят проблемите, които ги вълнуват. В Прага вицепрезидентът Попова каза, че първо трябва да се направи националната стратегия и след това, ако е необходимо, да се изработи нов закон за българите в чужбина. Това тя заявява и на Съвета за култура, духовно развитие и национална идентичност, провел се на 18 юни тази година в София.
Два дни по-късно обаче Министерският съвет приема проект на Закон за българите и българските общности извън Република България, внесен от вицепремиера Симеон Дянков.
Българската общност зад граница е свидетел на несъгласуваната политика, водена от Министерството на външните работи, Държавната агенция за българите в чужбина и Президентството. При посещенията си в чужбина различни представители на тези институции призовават българите зад граница да се обединят. Би следвало преди това обаче държавните служители да обединят усилията си и да изградят една обща политика, която държавата ще следва по отношение на българите извън пределите на България, както и да съгласуват изказванията си, свързани с тази политика, за да могат българите в чужбина да им имат доверие.
Мария Захариева |