Скъпи читатели,
На първи ноември честваме Деня на народните будители. Този празник е отбелязан за първи път в Пловдив през 1909 г. През 1923 г. цар Борис II подписва закон за въвеждането на 1 ноември като Ден на народните будители. (1 ноември по държавния календар съответства на 19 октомври по църковния Юлиански календар, който е Ден на Св. преподобни Йоан Рилски Чудотворец). Денят не е избран случайно – именно Св. Йоан Рилски е почитан като небесен покровител на българския народ.
През 1945 година празникът е отменен от комунистическата власт, но през 1992 г. честването му се възобновява.
Кои са днешните будители, има ли дефицит на хора с възрожденски виждания, кой пробужда днес българите, жадни ли са те за духовност или спят дълбок сън? Спряхме ли се на този ден поне за миг пред олтара на духовността или седнахме на софрата с кебапчетата, за да отпразнуваме празника?
Неслучайно в четвърти брой на „Българи“ припомняме известни и по-малко известни факти от делото на народните будители Паисий Хилендарски и братя Миладинови, запознаваме ви както с български творци, писатели и актьори, така и с обикновени хора от българската общност в Чехия, които със своя труд допринасят години наред за опазването на българщината.
Дните на българската култура, организирани ежегодно от сдружение „Възраждане“, ще бъдат открити в края на ноември. Тази година наши гости ще са българският режисьор Людмил Тодоров, преводачката и журналистката Златна Костова и известният български писател Деян Енев. Ще имате възможност да видите новия игрален филм „Миграцията на паламуда“ – съвременна комедия за двама бащи и техните двама сина, които се борят с живота. Дните на българската култура ще завършат с традиционния Коледен концерт в Суковата зала на Рудолфинума.
По време на светлите коледни празници не сме забравили и децата от българската общност. За тях и за техните роднини организираме Коледна работилница, както и весело посрещане на Коледа. Наш скъп и дългоочакван гост ще бъде Дядо Коледа.
Очакваме ви!
Мария Захариева |