Скъпи читатели,
На 20 срещу 21 август паметникът на Съветската армия в София осъмна в розово. „Украсата“ е направена по случай 45-годишнината от инвазията на войските от Варшавския договор в Чехословакия на 21 август 1968 г. България е първата страна, която настоява за интервенцията, и последната, която се извинява за участието си в потушаването на Пражката пролет. Извинява се два пъти: с решение на Парламента от 1990 г. и при посещението на президента Петър Стоянов в Прага през 1997 г. Явно оцветяването на паметника има за цел не толкова извинение, а провокативно припомняне на военната интервенция в Чехословакия, извършена с участието на България, и „боядисването й“ в цвета на пацифизма. Под скулптурната част на паметника, оцветена с розова боя, се появяват два надписа: Bulharsko se omlouvá и „България се извинява!“. На лицевата му част над надписа „На съветската армия освободителка от признателния български народ“ с червени букви е изписано „Praha’68 Извинете се бе!!! Прага’68“. Оцветяването на паметника на Съветската армия в розово е в стила на провокативния чешки скулптор Давид Черни, боядисал в розово през 1991 г. съветски танк №23, който комунистическата пропаганда свързва с освобождаването на Прага през 1945 г.
Поредното пребоядисване на паметника на Съветската армия разпали буйни страсти. Руските власти реагираха остро на провокацията и поискаха строго наказание за извършителите. „Властите в България реагират недостатъчно на оскверняването на паметници на съветските воини“, заяви говорителят на МВнР на Русия Александър Лукашевич. „Розовият“ паметник се появи в българските и чуждите медии, беше на първа страница на чешкия всекидневник DNES, предизвика коментари в западните медии. Томаш Хробак, зам.-посланик на Чехия, сподели пред в. „Труд“: „В качеството си на чуждестранен дипломат трябва да кажа, че това действие е незаконно. Зачитам законите на Република България. А от човешка гледна точка смятам, че това е един симпатичен жест към моята страна. Авторите сигурно са млади хора и е важно, че те не забравят една особено важна дата за моя народ.“
Паметникът на Съветската армия беше вече няколко пъти боядисван в знак на протест. През 2011 г. бе преобразен в известни комикс герои, под които се четеше мотото „В крак с времето“. През февруари 2012 върху лицата на съветските войници са сложени маски на британския революционер Гай Фокс, които се ползват като символ на хакерската група „Anonymous“(анти-АСТА попарт), а през август същата година на главите на статуите се появяват цветни качулки в подкрепа на групата „Пуси Райът“. На 1 февруари 2013 – в деня за почит към жертвите на комунизма в България, лицата на три фигури на паметника са боядисани в бяло, зелено и червено.
Паметникът на Съветската армия в София не престава да бъде обект на разгорещени спорове. През последните две години той се превръща и в поле за изразяване на актуални послания на събуждащото се гражданско общество. Дали обаче обществените послания и бунтът срещу установеното статукво трябва да се изразяват по този начин е въпрос на дискусии.
Мария Захариева |