Усещане за промяна
ст от българите живеят с желание за промяна. През юли тази година много от нас се отправиха към избирателните секции с намерението да я предизвикат. След изборите рейтингът на новоизбрания премиер Бойко Борисов е висок (64% през август) и правителството се радва на голяма подкрепа от обществото. Според проучване на НЦИОМ от началото на септември общо 78% от анкетираните са на мнение, че кабинетът на Бойко Борисов има сериозни намерения да се бори с корупцията..
Борисов поиска кредит на доверие от Европейската комисия и го получи през септември от председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу. Генералният директор на ОЛАФ Франц-Херман Брюнер заяви на срещата си с българския премиер в Брюксел, че Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) подкрепя предприетите от правителството действия и мерките за борба с корупцията. Брюксел деблокира през септември парите по САПАРД за българските фермери, но 32 млн. евро по ФАР по пътните проекти са безвъзвратно изгубени.
В Деня на Независимостта България спечели една голяма победа, отразена обстойно в световните медии. Посланикът на България във Франция Ирина Бокова бе избрана за генерален директор на ЮНЕСКО. Тя е първата жена и същевременно първият лидер от Източна Европа, който застава начело на организацията на ООН за култура и образование.
Диаспората ни също очаква сериозна промяна в държавната политика по отношение на българите в чужбина. Българската общност масово се противопостави срещу назначаването на бившия зам.-социален министър от квотата на БСП Димитър Димитров за шеф на Държавната агенция за българите в чужбина, което загубилата вече изборите тройна коалиция направи през юли. Новото правителство освободи Димитър Димитров и назначи за председател на Агенцията Райна Манджукова – бесарабска българка, която е член на Асоциацията на българските училища в чужбина и е съпричастна към проблемите на училищата ни зад граница. Директорът на НИМ Божидар Димитров е министър без портфейл, отговарящ за българите в чужбина. Все още обаче не е ясна концепцията на държавата относно българските държавни училища в чужбина. Съдбата на нашето училище в Прага е особено наболял проблем за мнозина от живеещите в Чехия българи. Той трябва да бъде решен компетентно и навременно. На тазгодишното тържественото откриване на учебната година на 15 септември имаше над 100 ученика, но, за съжаление, вече за трета поредна година нямаше първокласници.
Мария Захариева |